انواع سیم بکسل

شرکت سیم بکسل آرتیستون صنعت وارد کننده و فروشنده انواع سیم بکسل صنعتی با بالاترین کیفیت تضمین شده و مطابق استاندارد های بین المللی از برترین تولید کنندگان سیم بکسل از سراسر جهان.

انواع سیم بکسل

سیم بکسل از نظر جنس مفتول

به طور کلی سیم بکسل ها از یکی از سه نوع ماده اولیه زیر ساخته میشوند :

 • مفتول فولادی بدون روکش یا غیر گالوانیزه : این نوع مفتول معمولا برای سیم بکسل هایی مورد استفاده قرار میگیرد که عامل فرسایش در تعیین طول عمر مفید سیم بکسل نقش مهمتری داشته و سیم بکسل کمتر در معرض عوامل ایجاد کننده زنگ زدگی قرار دارد.
 • مفتول فولادی گالوانیزه : این نوع مفتول دارای روکش یکنواخت روی می باشد و در برابر زنگ زدگی بر اثر آب دریا , هوا , رطوبت و سایر عوامل مشابه مقاوم است .بنابراین سیم بکسل های فولادی گالوانیزه در صنایع کشتیرانی , شیلات , مرغداری ها و … مورد استفاده قرار میگیرد .
 • مفتول فولادی استنلس استیل : سیم بکسل هایی که از این نوع مفتول ساخته میشوند علاوه بر مقاومت بسیار بالا در برابر زنگ زدگی در مقابل حرارت نیز تا 1050 درجه سانتیگراد مقاوم بوده و در صنایع شیمیایی , غذایی , دارویی مورد استفاده قرار میگیرند و همچنین این سیم بکسل مقاومت بسیار بالایی در برابر اثرات مخرب آب دریا دارد.
اجزای سیم بکسل

مغزی سیم بکسل

دو نوع مغزی برای سیم بکسل وجود دارد:

 • مغزی الیافی (FC): از الیاف طبیعی یا الیاف مصنوعی استفاده میشود . اگرچه هنوز استفاده از کنف طبیعی در ساخت سیم بکسل متداول است, الیاف مصنوعی نظیر پلی پروپیلن به طور روزافزون به عنوان مغزی سیم بکسل مورد استفاده قرار میگیرد.
 • مغزی فولادی: مغزی فولادی ممکن است خود یک سیم بکسل مستقل باشد که در این صورت به آن مغزی فولادی مستقل (IWRC) میگویند. در مورد سیم بکسل های با قطر کمتر از 10 میلیمتر , مغزی فولادی معمولا یک رشته مفتول فولادی (WSC) خواهد بود.
مغزی سیم بکسل

انواع تاب سیم بکسل

سیم بکسل ها از نظر نوع تاب به دو نوع معمولی و لنگ به شرح ذیل تقسیم میشوند:

 • سیم بکسل هایی با تاب معمولی: هنگامیکه جهت تاب مفتولها در یک رشته مخالف جهت تاب رشته ها باشد, تاب معمولی است. این نوع سیم بکسل میل کمی به از هم باز شدن یا گره خوردن داشته و در برابر فشار , لهیدگی و تغییر شکل مقاومت بیشتری دارد. در عوض مقاومت آن در برابر سایش کم بوده و قابلیت انعطاف کمتر از سیم بکسل های با تاب لنگ دارد.
 • سیم بکسل های با تاب لنگ : که به نام John Lang انگلیسی ثبت شده است . جهت تاب مفتول در یک رشته با جهت تب رشته ها در سیم بکسل یکی میباشد . مقاومت سیم بکسل های با تاب لنگ در برابر سایش بیشتر از سیم بکسل های با تاب معمولی است . اما باید هنگام کار با آنها مراقب بود تا سیم بکسل گره نخورد و یا ازهم جدا نشود , چون این نوع سیم بکسل میل زیادی به از هم باز شدن دارد . از این سیم بکسل در مواردی استفاده میشود که هر دو سر سیم بکسل مهار شده باشد .
  به طور کلی کار کردن با سیم بکسل های با تاب معمولی آسانتر است و کاربرد متداول تری دارد اما در مواردی مثل آسانسورهای باری و مسافری که مقاومت بیشتر در برابر سایش مورد نظر است , تاب لنگ ترجیح دارد.
انواع تاب سیم بکسل

سیم بکسل های راستگرد و چپگرد

اصطلاح راستگرد و چپگرد مربوط به تابیدن رشته ها در سیم بکسل میباشد. سیم بکسل های راستگرد متداولترین نوع سیم بکسل ها هستند. سیم بکسل های باتاب راست را به حرف Z و سیم بکسل های باتاب چپ را با حرف S نشان میدهند.

سیم بکسل های راستگرد و چپگرد

مقایسه انواع بافت در سیم بکسل

سیم بکسل می‌تواند دارای چهار بافت کلی باشد:

 • بافت سیل (Seale): در بافت سیل درهر رشته سیم بکسل تعداد مفتولهای هر ردیف که دور مفتول مرکزی قرار میگیرد مساوی هم است, قطر مفتولهای بیرونی بیشتر از قطر مفتولهای ردیف درونی است ولی در هر ردیف قطر کلیه مفتولها یکسان میباشد. به علت ضخیم بودن مفتولهای بیرونی, این نوع سیم بکسل ها دارای مقاومت سایشی بالایی هستند.
 • بافت فیلر (Filler): در بافت فیلر قطر مفتولها در تمامی ردیفها مساوی است .در فضای خالی بین مفتولهای ردیف بیرونی و ردیف درونی مفتولهای نازکی قرار میگیرند که فیلر نامیده میشوند . سیم بکسل های فیلر دارای سطح فلزی بیشتری بوده و از قابلیت انعطاف و مقاومت سایشی بالاتری برخوردار میباشند.
 • بافت وارینگتون (Warrington): در بافت وارینگتون هر رشته سیم بکسل در ردیف بیرونی دارای مفتولهای ضخیم و نازک به صورت یک در میان میباشد. به علت ترکیب مفتولهای ضخیم و نازک در ردیف بیرونی , سیم بکسل های وارینگتون دارای انعطاف بیشتری نسبت به سیم بکسل های سیل هستند.
 • بافت استاندارد (Standard): در این نوع بافت , قطر کلیه مفتولهای تشکیل دهنده هر رشته یکسان است. سیم بکسل ها با بافت استاندارد به علت دارا بودن قابلیت انعطاف بالا دارای کاربردهای بسیار متنوعی در رشته های گوناگون صنعتی میباشند.
انواع بافت سیم بکسل

اندازه گیری قطر انواع سیم بکسل

اندازه گیری قطر واقعی یک سیم بکسل باید در دو نقطه از سیم بکسل که حداقل فاصله آنها یک متر از همدیگر باشد صورت گیرد . در هر یک از این دو نقطه بیشترین فاصله بین دو انتهای رشته مقابل هم با کولیس اندازه گیری شود و سپس این اندازه گیری با دو رشته عمود بر این دو تکرار گردد. میانگین چهار اندازه گیری که بدین طریق حاصل میشود قطر واقعی سیم بکسل خواهد بود . این قطر معمولا با قطر اسمی سیم بکسل اندکی تفاوت دارد . بر طبق استانداردهای آمریکا حد مجاز این تفاوتهااز ۱ درصد تا ۴ درصد برای سیم بکسل های میلیمتری و از صفر تا ۵ درصد برای سیم بکسل های اینچی خواهد بود.

سایز سیم بکسل

چه زمانی باید سیم بکسل را جایگزین کنیم؟ بر اساس تعداد سیم های شکسته

انستیتوی استاندارد ملی آمریکا (ANSI)
انجمن مهندسان مکانیک آمریکا (ASME)

استاندارد سیم بکسل

مقاومت انواع سیم بکسل

در برابر خستگی (Fatigue) و فرسایش (Wear)

معمولا مقاومت در بابر خستگی در نقطه مقابل دربرابر فرسایش قرار دارد. سیم بکسلی که از تعداد زیادی مفتول نازک تشکیل شده باشد بسیار قابل انعطاف است و مقاومت خوبی در برابر خستگی دارد. در حالیکه سیم بکسلی که از تعداد کمی مفتولهای ضخیم تشکیل شده باشد مقاومت بالایی دربرابر فرسایش و سائیدگی دارد.

blank